Laboratorium
Laboratorium
Dysponujemy pełnym, profesjonalnym zapleczem diagnostycznym – labolatorium.
W trosce o najwyższą jakość oferowanych usług weterynaryjnych inwestujemy w aparaturę, sprzęt medyczny, a we współpracy z europejskimi laboratoriami takimi jak Laboklin jesteśmy w stanie wykonać każde badanie laboratoryjne mikrobiologia, hematologia, serologia, alergia, patologia, histologia, biologia molekularna i higiena oraz Idexx– unikatowy zakres badań laboratoryjnych które obejmują cały obszar diagnostyki weterynaryjnej dające natychmiastową informację o parametrach biochemicznych, morfologicznych, elektrolitach i gazometrii – diagnostyki molekularnej – metoda real time PCR.
Badanie morfologiczne krwi
Podstawowe badanie diagnostyczne, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Do standardowego badania składu krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT, a także badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego (granulocyty, limfocyty, monocyty). Badanie wykonujemy przy użyciu aparatu ABC Vet.
Badanie biochemiczne krwi
Badanie obejmujące analizę składników surowicy. Dostarcza wielu cennych informacji i wskazówek ułatwiających postawienie właściwej diagnozy. Badanie surowicy pokazuje poziom enzymów, hormonów, białek, elektrolitów i pierwiastków śladowych w naszym organizmie. Wyniki obrazują stan kliniczny konkretnych narządów.
Wyniki badania biochemicznego krwi dają obraz funkcji prawie wszystkich narządów, układów, gruczołów, stanu nawodnienia, odżywienia, postępu choroby. W celu lepszej diagnozy i leczenia schorzeń konieczna jest ocena zmian zachodzących w składnikach surowicy krwi. Badanie poziomu enzymów wykonujemy na aparacie BS-130 firmy Mindray, a jonogram na IDEXX VetStat
Badanie parazytologiczne kału
Badanie ma na celu wykrycie i zidentyfikowanie jaj lub całych pasożytów przewodu pokarmowego.Do badania pobieramy świeży kał, do specjalnego pojemnika,który można kupić w naszej przychodni. Jeśli w kale widoczny jest fragment pasożyta (np. człon tasiemca) to warto go również pobrać do badania.
Analiza moczu
Wykonuje się ją, gdy chcemy poznać stan nerek, pęcherza i dróg moczowych. Dzięki analizie moczu można też sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii.
Aby wynik analizy był miarodajny, mocz musi zostać prawidłowo pobrany. Do badania mocz pobieramy rano, na czczo. Powinien on pochodzić ze środkowego strumienia. Najlepiej pobrać go wprost do specjalnego pojemniczka, który możemy kupić w aptece. Jeśli sprawia nam to trudność, użyjmy wyparzonego naczynia, a następnie mocz przelejmy do pojemniczka. Powinien jak najszybciej trafić do laboratorium.
Badanie cytologiczne wymazu z pochwy
Badanie wymazu z pochwy pozwala na dokładne i skuteczne określenie terminu krycia. Badanie cytologiczne umożliwia śledzenie zmian w obrębie pochwy właściwej suk, a w szczególności jej błon śluzowych, do których to zmian dochodzi pod wpływem zmieniającego się stężenia estrogenów. Optymalny okres krycia ustalony na podstawie wymazu pochwowego warto potwierdzić badaniem waginoskopowym lub badaniem stężenia hormonów.